Ministrat E Kosoves


Kujtim Shala Emërohen anëtarët e Task Forcës për luftimin e. Organizimi i trajnimeve te ndryshme Pjesemarrja ne trajnime dhe seminare Organizimi dhe zhvillimi i partive politike Business or sector Parti Politike. Kryeministri ngarkohet me detyrën e formimit të Qeverisë nga Presidenti i Republikës dhe së bashku me Ministrat miratohet nga Kuvendi; pjesëtarët e Qeverisë nuk mund të shërbejnë si deputetë, me përjashtim të qeverisë së tashme. Bazuar në Rregulloren Nr. Qeveria zbaton ligjet dhe aktet e tjera të miratuara nga Kuvendi i Kosovës dhe ushtron veprimtari tjera brenda përgjegjësive të përcaktuara me këtë Kushtetutë dhe me. Kryeministri Ramush Haradinaj, siç rikujton Radio Evropa e Lirë, është arsyetuar para mediave se ministrat nuk i cakton ai, por partitë me të cilat është në koalicion. Ministrat e Diasporës së Shqipërisë, Maqedonisë dhe Kosovës, Pandeli Majko, Edmond Ademi dhe Dardan Gashi zhvilluan një takim tripalësh në Ohër. Ky memorandum nënshkruhet nga ministri Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli dhe homologu i tij nga Shqipëria, Ditmir Bushati. Siç shkruan gazeta beogradase "Vecernje Novosti", kjo veçanërisht ka të bëjë në takimet me zyrtarët e atyre vendeve që supozohet se janë në gjendje të tërheqin njohjen e. Plani i Ahtisarit (Propozim Gjithëpërfshirës për Vendosjen e Statusit të Kosovës) mbetet qasja më e mirë në arritjen e këtyre qëllimeve, dhe marrëveshja mbi implementimin e tij do t’i shmangej edhe përpjekjes për të zgjidhur “problemin e veriut” përmes përdorimit të forcës edhe ndarjes së plotë të veriut nga Kosova. "Do të duhet që sa më parë Gjykatat Kushtetuese të ketë një mendim lidhur me këtë kërkesë në mënyrë që nëse kanë të drejtë ministrat e dorëhequr dhe qeveria e rënë bashkë me kryeministrin e dorëhequr që të sjellin vendime, të marrin vendime, atëherë është dashur kabineti të vazhdojë të mbaje mbledhjet e. “Dardanët” kanë dhuruar spektakël në stadiumin “Fadil Vokrri”, duke e mposhtur 2-0 Malin e Zi. Haradinaj jep detaje rreth darkës me presidentin e ministrat. Watch Ministrat e Kultures te Shqiperise dhe Kosoves marreveshje - video dailymotion - Ora News Lajme on dailymotion. Mijëra euro po i kushtojnë buxhetit të Kosovës zëvendëskryeministri, ministrat dhe deputetët e Listës Serbe ani pse ata kanë bojkotuar institucionet e Kosovës që nga 26 marsi pasi ishte arrestuar shefi i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq. Republika e Kosovës Republika Kosova - Republic of Kosovo Qeveria – Vlada – Government _____ PROJEKTLIGJI PËR RATIFIKIMIN E TRAKTATIT NDËRMJET REPUBLIKËS SË KOSOVËS DHE HUNGARISË PËR EKSTRADIM DRAFT LAW ON RATIFICATION OF THE TREATY BETWEEN THE REPUBLIC OF KOSOVO AND HUNGARY ON EXTRADITION. I gjithë ky staf politik qeveritar shpenzon goxha para të taksapaguesve të Kosovës. Ndërkohë, Shoqëria. Nëse dalin të vërteta deklarimet e udhëheqësve të PDK'së e LDK'së, disa Ministra aktual pas ditës së hënë do të mbeten pa pozita qeveritare. Hasani tha se edhe Kosova ka atraksione turistike për tu vizituar, e sidomos në sezonin e dimrit. Vendim i qeverie se kleptomanit per rritje pagash per haverit e vet nje jave pas zgjedhjeve eshte nje krim i kesaj bande kriminele ne momentin kur populi po vuan edhe per egzistence E hanë buxhetin Pak ditë para mbylljes së vitit fiskal, kryeministri Hashim Thaçi me një vendim të “çuditshëm” hedh poshtë vendimin e tij që e kishte marrë në fillim të vitit 2008 për kursimin e. ministrave, sepse shumica prej tyre, për të mos thënë të gjithë, nuk bëjnë asgjë, vetëm thithin paratë e buxhetit dhe një gjë e tillë është dëshmuar ndër vite”, ka deklaruar një nga ish-zv/ministrat që nuk ka pranuar të deklarohet me emër. Nëse jo për punën në qeveri, disa ministra të kabinetit Mustafa meritojnë të lavdërohen për diçka tjetër. Doha, 24 shtator 2019 - Ambasadori i Republikës së Kosovë…. Prishtinë, 8 maj 2017 - Pas përfundimi të takimit me kryetarin e Kuvendit të Kosovës e të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadrin Veselin, ku ishte i pranishëm edhe ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Greg Delaëie, Kryeministri i Kosovës dhe kryetari LDK-së, Isa Mustafa, dhe ministrat e LDK-së, kanë shkuar në selinë e partisë. Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë e Shqipërisë, Lindita Nikolla, është takuar sot me ministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë të Republikës së Kosovës, Shyqiri Bytyqi, ku në fokus ishte bashkëpunimi në fushën e arsimit si dhe integrimi i politikave arsimore midis dy vendeve, etj, transmeton Anadolu Agency (AA). Ministrat e Qeverisë së re të Republikës së Kosovës kanë bërë betimin pas marrjes së besimit. Por, çfarë profesione kanë ministrat e qeverisë Haradinaj?. Zbatimi i marrëveshjeve të nënshkruara në mbledhjen e përbashkët të qeverive Kosovë-Shqipëri në Pejë do t'i bëjë bashkë disa nga ministrat e Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Shqipërisë. Rrëfime interesante, pse deputetët e ministrat e Kosovës mbajnë armë. Nuk e kam me leje të veçantë, e kam si të gjithë qytetarët e tjerë të Republikës së Kosovës që kanë drejtë të pajisen me armë të vogla", thotë Demaliaj. Kur vihen në diskutim kufijtë, hapet kutia e Pandorës, deklaruan ata. Ky Ligj ishte temë debatesh të nxehta dhe grevash të shumta. Ministrat serb në Qeveritë e Kosovës që u shkarkuan për shkak të gjuhës fyese ndaj shqiptarëve 16:34 | 9 Prill 2019 Aleksandër Jabllanoviç, Vesna Mikiq e Ivan Teodosijeviq janë tre zyrtarë serb të cilit u shkarkuar nga Qeveritë e Kosovës, për shkak përdorimit të gjuhës së urrejtjes ndaj shqiptarëve. Ministrat dhe zv. The latest Tweets from Radio Evropa e Lirë (@RFE_Kosova). Romina Kuko. Qeveria e Kosovës do të mblidhet sot. Deputetët e PS të pakënaqur me ministrat, Ruçi dhe Manja rrëzojnë ligjet e qeverisë, të pakonsultuar edhe me përmbajtje të cekët Postuar: 26/09/2019 - 07:51 Në mbledhjen e fundit të Komisionit të Kryetarëve, kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi dhe kreu i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja kanë lëshuar akuzua të forta ndaj qeverisë. Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi, pa miratimin e drejtuesve të "Telegrafit". "Vlera monetare e koeficientit për vitin e parë të zbatimit të këtij Ligji do të jetë dyqind e tridhjetë e nëntë (239) euro. Neni 99 [Procedurat] Mënyra e punës dhe procedurat e vendimmarrjes në Qeveri rregullohen me ligj dhe me rregullore. Qeveria merr vendime në pajtim me këtë Kushtetutë dhe me ligje, propozon projektligje dhe amendamentimin e ligjeve ekzistuese e akteve të tjera, si dhe mund të japë mendimin rreth projektligjeve të cilat nuk janë të propozuara nga ajo. Ata në këtë mandat, po dalin të jenë të rregullt dhe shumë të përkushtuar në profesionin e tyre si pedagog në Universitetin e Prishtinës "Hasan Prishtina", raporton Gazeta Fjala. Banorët e Astirit sërish në protestë edhe pas arrestimeve, policia ‘blindon’ rrugën. Nga takimet e tyre në komunitet me shoqata e organizata dhe sheh patriote e patriot tanët duke “kontribuar” vetëm kur vijnë ministrat me dalë në foto me ta, sepse patriotët e mirëfilltë shumë pak i sheh duke u takuar ministra e zyrtarë të tjerë të lartë të ardhur nga Shqipëria e Kosova, sepse nuk iu lanë rradhë. Fillimisht, Balla ka shpjeguar mesazhet e spotit të emisionit “Real Story”, që nis sezonin e ri në 16 shtator … Continue reading "Intervista, Balla për Lulin, sulmet (dhe 2 ministrat e Ramës që i shpëton vetëm gjinia)". Esat Raci, pritën në takim kryetarin e komunës së Hanit të Elezit z. THIRRJE PËR APLIKIM - Për Pagesa Direkte për qumësht/litër sipas kategorive të cilësisë dhe therrjet e raportuara të gjedhit për gjashtëmujorin e parë 2019 THIRRJE PËR APLIKIM - Për Pagesa Direkte - Akuakulturë për gjashtëmujorin e parë 2019 Njoftim për fermerët dhe ekonomitë bujqësore THIRRJE PËR APLIKIM - Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural fton. Ndërkaq, pushteti ekzekutiv i mëveshët Qeverisë së përbërë nga Kryeministri dhe Ministrat. Franca dhe Holanda janë dy vendet skeptike, por deri në 18 Tetor asgjë nuk është mbyllur dhe shpresat janë reale për Shqipërinë. Ministrat e Qeverisë së Kosovës që nuk kërkohen nga autoritetet e Serbisë do të nisin nga e marta kërkesa për vizita të njëpasnjëshme në Luginën e Preshevës. Ndonëse edhe nga partia e tij, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, njëri nga ministrat ka aktakuzë të ngritur. Ministria e Drejtësisë pranon opinionin e AKK-së: Nuk ka konflikt interesi në Provimin e. -Konferenca e Donatorëve për Energji të Qëndrueshme në Kosovë-TC Kosova e Re-Burimet e Ripërtëritshme të Energjisë (BRE)-Efiçienca e Energjisë-One Stop Shop për Burimet e Ripërtërishme të Energjisë-Projekti i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë dhe Energji të Ripertritshme. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj do të mbaj nesër mbledhjen e radhës me ministrat e kabinetit të tij. MZHR prezanton Analizën e Investimeve Kapitale të Ministrive të linjës në nivel lokal dhe rajonal për vitin 2018. më shumë. Doha, 24 shtator 2019 - Ambasadori i Republikës së Kosovë…. Mund të marrin pjesë edhe ministrat apo zëvendësministrat e ministrive dhe përfaqësuesit e agjencive shtetërore, fushëveprimi i të cilëve është me rëndësi të veçantë për komunitetet. Historiku Ligji për Komunikime Elektronike Nr. Diplomacia serbe, korrupsion dhe mashtrim për mosnjohjen e Kosovës Historia që fshihet pas fushatës së qeverisë së Serbisë për të delegjitimuar Kosovën ndërkombëtarisht, duke përdorur "ndërmjetësin" Vladimir Cizelj, një individ i njohur për skandalet korruptive shumëmilionëshe, që nga Beogradi e deri në Botsvana. Të enjten më 8 mars 2018, sipas njoftimit të përbashkët të Ambasadës së Republikës së Shqipërisë dhe asaj të Republikës se Kosovës në Kanada, zhvillojnë një vizitë në Toronto dy Ministrat e Diasporës të Shqipërisë dhe Kosovës, përkatesisht Pandeli Majko dhe Dardan Gashi. Vlora Dumoshi Ministre e Kulturës, Rinisë dhe Sportit - Gusht 2017. Ndërkohë, Shoqëria. Për me shume:e-prokurimi. Qeverinë e Kosovës e përbëjnë Kryeministri, zëvendëskryeministrat dhe ministrat. Bytyqi , ende pa e nxerë mirë karriken, e shkarkoi Komisionin Kombëtar për Cilësi dhe Akreditim me një arsyetim të përgjithësuar dhe aspak bindës e që pastaj emëroi një komision tjetër i cili ende nuk ka dëshmuar se është më cilësorë se ai. Andaj, them nga përvoja se duhet të ndalet praktika e emërimit të zv. 10 September, 2019. Ministria e Drejtësisë pranon opinionin e AKK-së: Nuk ka konflikt interesi në Provimin e. Në bazë të marrëveshjes PDK, AA. 02/2011 për fushat e përgjegjësisë administrative të Zyrës së Kryeministrit dhe ministrive, Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale ka këto kompetenca dhe përgjegjësi: Më shumë…. Zbatimi i marrëveshjeve të nënshkruara në mbledhjen e dy Qeverive në Pejë do t’i bëjë bashkë disa nga ministrat e Qeverisë së Kosovës dhe ministrisë së Shqipërisë. Ministrat e Kosovës marrin pjesë në seancën për Trepçën (Foto) Autori: Gazeta Fjala Në seancën urgjente që u thirrë nga përfaqësuesit e komunave serbë në veri të Mitrovicës, lidhur me Projektligjin për Trepçen po marrin pjesë edhe ministrat serb në qeverinë e Kosovës. Presidenti i vendit e ka bllokuar Komisionin Qendror të Zgjedhjeve nga data 27 mars 2018, duke mos emëruar anëtarët e ri, siç e parasheh kushtetuta dhe ligji për zgjedhjet e përgjithshme. Ministri i Jashtëm në detyrë i Republikës së Kosovës, Behgjet Apcolli, dhe homolgu i tij nga Republika e Shqipërisë, Gent Cakaj, janë pritur në mënyrë madhështore nga mërgata shqiptare që ndodhet në SHBA. Panxha më tej ka thënë se kanë marrë premtime nga ministrat e Shqipërisë që në qershor disa çështje do të zgjidhen, por ka shtuar se "koha po ecën shpejt dhe çdo humbje e kohës është humbje e mundësisë". Klea Maliqi do të mbulojë integrimin. / Deutsche Welle. Diplomacia serbe, korrupsion dhe mashtrim për mosnjohjen e Kosovës Historia që fshihet pas fushatës së qeverisë së Serbisë për të delegjitimuar Kosovën ndërkombëtarisht, duke përdorur "ndërmjetësin" Vladimir Cizelj, një individ i njohur për skandalet korruptive shumëmilionëshe, që nga Beogradi e deri në Botsvana. Por, është armë e sportit, është armë për shenjëtari. Ministrat serbë janë udhëzuar t’i kushtojnë vëmendje të veçantë problemit të Kosovës gjatë çdo takimi me kolegët e tyre ndërkombëtarë. Shkup, 29 qershor - Edhe pse se zgjedhja e kuadrove të BDI-së për postet e ministrave, varen vetëm nga zgjidhja e liderit Ali Ahmeti, megjithatë portali "Zhurnali", jo zyrtarisht mëson emrat final të njerëzve të parë që do ulen në kolltukët e eshalonit të parë, në katër vitet vijuese. Ministria e Punëve të Brendshme falënderon subjektet politike për zhvillimin e aktiviteteve elektorale në kuadër të rendit dhe ligjit. Ministrat e jashtëm kanë paralajmëruar bisedime të vështira për vendimin e çeljes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut të martën para nisjes së takimit. E drejta e inspektimit të dosjes në procedimin administrativ do të thotë: a. Sinjali që ministrat e BE-së i dërgojnë nga Vjena dy liderëve, Vuçiç dhe Thaçi, është i qartë: Këta të dy bëjnë mirë t’i shpenzojnë energjitë për zgjidhjen e problemeve që kanë mbetur, për pajtimin dhe kompensimin. Thesari është themeluar me rregulloren e UNMIK-ut ne vitin 1999. Ministri Todosijeviq dhe dy ministrat e tjerë të Listës Serbe janë në dorëheqje që nga fundi i marsit kur autoritetet kosovare e arrestuan drejtorin e Zyrës për Kosovën, Marko Gjuriq, megjithatë, kanë vazhduar t’i shfrytëzojnë resurset e shtetit të Kosovës. Të dy ministrat kanë deklaruar se kanë hequr dorë nga pozita e tyre, dorëheqje të cilën Qeveria e Kosovës deri më sot nuk e ka pranuar. Komisionet parlamentare në ushtrimin e rolit mbikëqyrës ndaj ekzekutivit në raportime dhe dëgjime publike kanë ftuar Ministrat e Qeverisë në 180 mbledhje. Për me shume:e-prokurimi. Portali Shtetëror i Republikës së Kosovës është zhvilluar me qëllim që të mundesojë qasje qëndrore në informacionet dhe sherbimet që jepen nga institucionet qeveritare. Ky takim është thirrur nga zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, në cilësinë e koordinatorit kombëtar të dy Qeverive. Ministrat, zëvendësministrat, por edhe deputetët e Kuvendit të Kosovës do të përfitojnë më së shumti nga vendimi i Qeverisë për rritje të pagave prej 4 për qind nga një janari i vitit që vjen. Ndonëse edhe nga partia e tij, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, njëri nga ministrat ka aktakuzë të ngritur. Ministrja e Arsimit , Lindita Nikolla në një takim me homologun e saj nga Kosova ka sqaruar se raporti përfundimtar që përcakton nëse institucionet e arsimit të lartë janë akredituar apo jo do të publikohet se shpejti. 2019 | Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj bashkë me ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala kanë përuruar asfaltimin e Zonës Ekonomike në Suharekë, që është kompletimi i infrastrukturës dhe i funksionalizimit të kësaj zone. Ky ishte mesazhi që dhanë dje ministrat e jashtëm të BE-së lidhur me propozimin për shkëmbim territoresh mes Serbisë e Kosovës si zgjidhje për konfliktin mes tyre, specifikisht kalimin e Mitrovicës së Veriut Serbisë dhe të Luginës së Presheves Kosovës. Ata në këtë mandat, po dalin të jenë të rregullt dhe shumë të përkushtuar në profesionin e tyre si pedagog në Universitetin e Prishtinës "Hasan Prishtina", raporton Gazeta Fjala. Ky projektligj që është përcjellë edhe në komisionet e tjera të cilat e kanë trajtuar dhe i kanë përcjellë ndryshimet përkatëse e si duket nuk do ta miratojnë të njëjtin, pa ndryshime. Në bazë të Ligjit të Diasporës dhe të Mërgatës, neni 16, përcaktohet hapja e qendrave kulturore në vendet me interes për diasporën dhe mërgatën, si dhe për Republikën e Kosovës. Bashkëpunimi në fushën e borxhit publik. Ministri Hasani theksoi se bashkë me Klosin do të bëjnë hapjen e sezonit turistik dimëror në bjeshkët e Rugovës ose në Brezovicë. Zbatimi i marrëveshjeve të nënshkruara në mbledhjen e përbashkët të qeverive Kosovë-Shqipëri në Pejë do t'i bëjë bashkë disa nga ministrat e Qeverisë së Kosovës dhe Qeverisë së Shqipërisë. Këto përgjigje të Petrich vijnë pas deklarimeve të kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, që nuk do ta përfshijë në qeveri. Por, nga ky vendim do të përfitojnë shumë pak shërbyesit civilë, ku paga e tyre sillet prej rreth 400 euro. Ky takim është thirrur nga zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, në cilësinë e koordinatorit kombëtar. Menjëherë pas formimit të Qeverisë së Kosovës, disa ministra u treguan shumë entuziastë duke vepruar edhe në kundërshtim me mandatin që e kanë dhe duke iu nënshtruar një oportuniteti politik ekskluzivisht në baza partiake e që nuk do të duhej të ndodhte pasi që Qeveria e Kosovës duhet të jetë në shërbim të qytetarëve që […]. 04/L-109 miratuar nga Kuvendi i Kosovës rregullon marrëdhëniet shoqërore që kanë të bëjnë me rrjetet dhe shërbimet e komunikimeve elektronike, shërbimet dhe facilitetet shoqëruese, përdorimin e resurseve të komunikimeve elektronike, si dhe marrëdhënieve shoqërore që kanë të. Siç shkruan gazeta beogradase "Vecernje Novosti", kjo veçanërisht ka të bëjë në takimet me zyrtarët e atyre vendeve që supozohet se janë në gjendje të tërheqin njohjen e. Dhënia e betimit është bërë nën intonimin e himnit shtetëror të Kosovës. Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka deklaruar se gjatë vitit 2016 ka paguar shpenzime të reprezentacionit për disa muaj të vitit 2015”. Ai tha se ka emëruar dy zyrtarë të lartë që të përgatisin fillimin e punës së ministrive në mënyrë që kurdo që të zgjidhen ministrat cdo gjë të jetë gati. Nuk e kam me leje të veçantë, e kam si të gjithë qytetarët e tjerë të Republikës së Kosovës që kanë drejtë të pajisen me armë të vogla", thotë Demaliaj. Ministrat e Ramës me borxhe dhe kredi, Majko dhe Balla ende detyrime të pashlyera. Ministri i Financave, Arben Ahmetaj dhe ai i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, kanë zhvilluar ditën e sotme takim me përfaqësues nga Oda Ekonomike e Kosovës, në kuadër të konsultimit me grupet e interesit përpara rivendosjes së tarifës së kalimit në rrugën Milot-Morinë. Në Republikën e Maqedonisë u mbajt takimi tre palësh mes zëvendësministrave për Punë të Brendshme të Republikës së Maqedonisë, Agim Nuhiu, zëvendësministrit të Punëve të Brendshme të Republikës së Kosovës, Nehat Mustafa dhe zëvendësministrit të Punëve të Brendshme i Republikës së Shqipërisë, Stefan Çipa. Këto përgjigje të Petrich vijnë pas deklarimeve të kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, që nuk do ta përfshijë në qeveri. 02/2011 për fushat e përgjegjësisë administrative të Zyrës së Kryeministrit dhe ministrive, Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale ka këto kompetenca dhe përgjegjësi: Më shumë…. 'Një nga kryeministrat e Kosovës më ka ardhur dhe më ka sjell në zyrë planin e Zoran Đinđić (ish-kryeministri i Serbisë) për ndarjen e Kosovës. Limaj dhe Shala përmbushin premtimin e para dy viteve, kompletojnë infrastrukturën e zonës ekonomike në Suharekë 27. Ligji i ri në Kosovë/ Ulen pagat për Presidentin, kryetarin e Kuvendit dhe ministrat. Qeveria e Kosovës ka marrë 61 vota nga deputetët e pranishëm, ndërkohë që opozita LDK dhe Vetëvendosje më herët braktisën sallën e Kuvendit të. B92 shkruan se komunitetit serb do t’i takojë Ministria e Bujqësisë, Ministria e Administrimit dhe Pushtetit Lokal dhe ajo e Kthimit. Tayna ka qenë e pranishme në lojën e mbrëmshme që Kosova fitoi kundër Malit të Zi. Qeveria udhëhiqet nga Kryeministri/ja, ai ose ajo zgjidhet nga Kuvendi i Kosovës. Zgjedhjet e qeta dhe demokratike, shmangja nga çfarëdo incidenti apo provokimi, janë shenja të një kulture të lartë qytetare që po shfaqen në Republikën e Kosovës. Gjuriç: Bisedime për Trepçën, përgjegjësi nga ministrat serbë në Qeverinë e Kosovës 28 January 2015 Drejtori i Zyrës serbe për Kosovën Marko Gjuriç ka thënë secili që mendon se Serbia nën çfarëdo rrethane do të heqë dorë nga lufta për Trepçën, pasurinë e vet, për të drejtat e popullit të vet në Kosovë, ka vetëm. Në ueb-faqet e ministrive të cilat ata i udhëheqin, javëve të fundit shihet se ministrat serb, kanë qenë aktiv nëpër aktivitete të ndryshme. Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Z. Nuk e di se për ç’potenciale publike e punë të mirë mund të përmendet zonja. Por, nga ky vendim do të përfitojnë shumë pak shërbyesit civilë, ku paga e tyre sillet prej rreth 400 euro. Në të njëjtën kohë, kjo vizitë nis edhe formalisht bashkëpunimin në mes të dy vendeve në fushën e shëndetësisë. "Shqipëria sapo ka përfunduar proçesin e akreditimit të gjithë institucioneve të arsimit të lartë. Portali Shtetëror i Republikës së Kosovës është zhvilluar me qëllim që të mundesojë qasje qëndrore në informacionet dhe sherbimet që jepen nga institucionet qeveritare. Ata, po ashtu, u pajtuan që veprimi i tyre i përbashkët të vazhdojë dhe të jetë përfshirës me marrëveshje reciproke edhe për palë të tjera, të interesuara, në rajon, thuhet. THIRRJE PËR APLIKIM - Për Pagesa Direkte për qumësht/litër sipas kategorive të cilësisë dhe therrjet e raportuara të gjedhit për gjashtëmujorin e parë 2019 THIRRJE PËR APLIKIM - Për Pagesa Direkte - Akuakulturë për gjashtëmujorin e parë 2019 Njoftim për fermerët dhe ekonomitë bujqësore THIRRJE PËR APLIKIM - Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural fton. Dialogu/ Ministrat e BE-së diskutojnë për marrëdhëniet Kosovë-Serbi Pas arritjes në Helsinki, Komisioneri për zgjerim dhe fqinjësi i BE-së, Johannes Hahn ka thënë se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është kyç për perspektivën evropiane të rajonit. Bashkëpunim në fushën e rinisë. E drejta e palës së interesuar të njihet me informacionin dhe dokumentet e administruara në dosjen e procedimit administrativ në të cilën është palë. Ministria e Punëve të Brendshme falënderon subjektet politike për zhvillimin e aktiviteteve elektorale në kuadër të rendit dhe ligjit. Ky takim është thirrur nga zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, në cilësinë e Koordinatorit Kombëtar të dy Qeverive. Zëri i Kosovës - December 15, 2014. Qeveria e re në Kosovë, ja kush do të jenë ministrat e PDK-së November 26, 2014 14:59 Partia Demokratike e Kosovës i ka gati emrat për postet ministrore, me të cilat do të qeverisë në mandatin e ardhshëm. më shumë. Anglia ‘prish’ magjinë e Kosovës, 8 gola vulosin kreun e grupit A. Ministrat e Qeverisë së Kosovës që nuk kërkohen nga autoritetet e Serbisë do të nisin nga e marta kërkesa për vizita të njëpasnjëshme në Luginën e Preshevës. E, në një intervistë që Haradinaj pati në Shqipëri, tha se Thaçi nuk e ka seriozisht çështjen e korrigjimit të kufijve, sipas së cilës, Presidenti thotë se do të kërkojë në Bruksel që Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës. "E dua armën, e kam dashur edhe kur ka qenë lufta dhe e mbaj me krenari. Duke përdorur shërbimet e Gjirafa ju pajtoheni me përdorimin tonë të Cookies. Promovohen verërat e Kosovës në Zvicër Cyrih, më 23 janar 2018 - Odën Ekonomike zvicerane për Evropën Qendrore SECO+, bashkë me Ambasadën e Kosovës dhe Konsullatën tonë në Cyrih, promovoi verërat e Kosovës dhe birrën e Pejës. Mijëra euro po i kushtojnë buxhetit të Kosovës zëvendëskryeministri, ministrat dhe deputetët e Listës Serbe ani pse ata kanë bojkotuar institucionet e Kosovës që nga 26 marsi pasi ishte arrestuar shefi i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq. Serbia ka ndarë fonde të mëdha për lobim kundër Kosovës, në të gjitha fushat - prej politikës e deri te kultura e sporti. FORMULAR APLIKIMI PËR KONKURSIN E NDARJES SË BURSAVE PËR NXËNËSIT E KOMUNITETIT ROM, ASHKALI DHE EGJIPTIAN 2019/2020; KONKURS- Për ndarjen e bursave për nxënësit e shkollave të mesme të larta për komunitetet rom, ashkali dhe egjiptian për vitin shkollor 2019/2020 > Të gjitha Publikimet. Mandatari për formimin e Qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj ka prezantuar emrat e kabinetit qeverisës, për të cilët ka kërkuar votat e deputetëve. Ministrat, Zëvendës Ministrat, shefat e stafit dhe Shefat e kabineteve, si dhe të gjithë personat e emëruar apo të zgjedhur, që kanë kompetenca vendimmarrëse. Loading Unsubscribe from TVRrokum? Cancel Unsubscribe. Vizita e ministrit gjerman Spahn në Kosovë vjen pas takimit që ministri Ismaili kishte me të në Berlin vitin e kaluar. Sekretari i Përgjithshëm, z. Promovohen verërat e Kosovës në Zvicër Cyrih, më 23 janar 2018 - Odën Ekonomike zvicerane për Evropën Qendrore SECO+, bashkë me Ambasadën e Kosovës dhe Konsullatën tonë në Cyrih, promovoi verërat e Kosovës dhe birrën e Pejës. Nuk e di se për ç’potenciale publike e punë të mirë mund të përmendet zonja. Pas mbledhjes në Pejë ministrat e dy qeverive asaj të Kosovës dhe Shqipërisë nënshkruan marrëveshjet me dy vendeve. Dialogu/ Ministrat e BE-së diskutojnë për marrëdhëniet Kosovë-Serbi Pas arritjes në Helsinki, Komisioneri për zgjerim dhe fqinjësi i BE-së, Johannes Hahn ka thënë se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është kyç për perspektivën evropiane të rajonit. Ky takim është thirrur nga zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, në cilësinë e Koordinatorit Kombëtar të dy Qeverive. Ministrat e Qeverisë së Kosovës me të gjitha votat pro, pa asnjë votë kundër e pa asnjë abstenim, miratuan Nismën për Lidhjen e Marrëveshjes Për Bashkëpunim Financiar Ushtarak ndërmjet Qeverisë së Republikës së Turqisë dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës. Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi, pa miratimin e drejtuesve të "Telegrafit". Working Subscribe Subscribed Unsubscribe 9. Motoja jonë është: "Të parët për lajmin e fundit". Me 61 vota pro dhe një abstenim, dje Kuvendi i Kosovës zgjodhi qeverinë e re në krye me Ramush Haradinajn. Serbia ka ndarë fonde të mëdha për lobim kundër Kosovës, në të gjitha fushat - prej politikës e deri te kultura e sporti. Qeveria udhëhiqet nga Kryeministri/ja, ai ose ajo zgjidhet nga Kuvendi i Kosovës. Në shenjë pakënaqësie në grevë patën hyrë punëtorët e arsimit, punëtorët shëndetësorë, ata të administratës dhe të institucioneve të tjera publike. “Dardanët” kanë dhuruar spektakël në stadiumin “Fadil Vokrri”, duke e mposhtur 2-0 Malin e Zi. Mijëra euro po i kushtojnë buxhetit të Kosovës zëvendëskryeministri, ministrat dhe deputetët e Listës Serbe ani pse ata kanë bojkotuar institucionet e Kosovës që nga 26 marsi pasi ishte arrestuar shefi i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq. Sekretari i Përgjithshëm, z. Partitë e koalicionit kanë përvijuar shumë emra si bartës të mundshëm të këtyre dy ministrive, por marrëveshje ende nuk ka. 2019 Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë merr masa ndaj përfituesve që nuk zbatuan kontratën Prishtinë, 08 tetor 2019 - Agjencia për Zhvillimin e Bujqësisë, duke u bazuar në Ligjin për Bujqësi dhe Zhvillim Rural dhe udhëzimeve administrative, do të ndërmarrë masa ndaj përfituesve të granteve investive për vitet 2015-2016, të cilët nuk kanë arritur të mirëmbajnë. MZHR prezanton Analizën e Investimeve Kapitale të Ministrive të linjës në nivel lokal dhe rajonal për vitin 2018. "Do të duhet që sa më parë Gjykatat Kushtetuese të ketë një mendim lidhur me këtë kërkesë në mënyrë që nëse kanë të drejtë ministrat e dorëhequr dhe qeveria e rënë bashkë me kryeministrin e dorëhequr që të sjellin vendime, të marrin vendime, atëherë është dashur kabineti të vazhdojë të mbaje mbledhjet e. Nga takimet e tyre në komunitet me shoqata e organizata sheh patriote e patriot tanët duke "kontribuar" vetëm kur vijnë ministrat me dalë në foto me ta, sepse patriotët e mirëfilltë shumë pak i sheh duke u takuar ministra e zyrtarë të tjerë të lartë të ardhur nga Shqipëria e Kosova, sepse nuk iu lanë rradhë "patriotët. Me profil të ulët politik, cilët janë 4 ministrat e rinj të Ramës 28/12/2018 në 14:20 Kryeministri Rama iu drejtua sot socialistëve në Asamblenë Kombëtare, pjesa më e rëndësishme e së cilës ishin ndryshimet në qeveri. Kadri Veseli ka thënë se në fillim të javës do të publikohen emrat e Ministrave të rinj. Ky Ligj ishte temë debatesh të nxehta dhe grevash të shumta. Dhënia e betimit është bërë nën intonimin e himnit shtetëror të Kosovës. Portali Shtetëror i Republikës së Kosovës është zhvilluar me qëllim që të mundesojë qasje qëndrore në informacionet dhe sherbimet që jepen nga institucionet qeveritare. Ministria e Punëve të Brendshme falënderon subjektet politike për zhvillimin e aktiviteteve elektorale në kuadër të rendit dhe ligjit. Planifikimet e Prokurimit Prej datës 01. Ministrat e Qeverisë së Kosovës që nuk kërkohen nga autoritetet e Serbisë do të nisin nga e marta kërkesa për vizita të njëpasnjëshme në Luginën e Preshevës. Organizimi i trajnimeve te ndryshme Pjesemarrja ne trajnime dhe seminare Organizimi dhe zhvillimi i partive politike Business or sector Parti Politike. Organizatorja, Karin Kneissl, është krejtësisht në frymën e Kongresit të Vjenës, që rivendosi rendin në. MZHR prezanton Analizën e Investimeve Kapitale të Ministrive të linjës në nivel lokal dhe rajonal për vitin 2018. Ministri Hamza priti në takim ambasadoren e re franceze Marie Christine Butel Kosova ka arritur progres të kënaqshëm në Menaxhimin e Fina Ministria e Financave ka mbajtur sot takimin e Dialogut të Politikave të Menaxhimit të Financave Publike (MFP), ku të pranishëm në këtë takim ishin përfaqësuesit e insti. Kreu i PDK-së Kadri Veseli, në partinë e të cilit janë ministri Besim Beqaj dhe deputeti Zenun Pajaziti, kishte deklaruar se nëse një ministër i tij do të kishte aktakuzë do ta shkarkonte, por edhe një javë pas vendimit të Gjykatës ministrat e Veselit vazhdojnë të jenë të paprekshëm, shkruan Gazeta "Zëri". Ministrat e Jashtëm të Greqisë dhe Maqedonisë janë takuar sonte në Vjenë. Teuta Vodo. "E dua armën, e kam dashur edhe kur ka qenë lufta dhe e mbaj me krenari. Kryeministri Ramush Haradinaj është arsyetuar para mediave se ministrat nuk i cakton ai, por partitë me të cilat është në koalicion. Ministrat e jashtëm të BE-së paralajmërojnë që të kihet kujdes me planet për shkëmbime territoriale. Ministrat e Mbrojtjes të NATO-s do të diskutojnë rreth qasjes së Aleancës ndaj Forcës së Sigurisë së Kosovës pas vendimit të Kuvendit të Kosovës për transformimin e kësaj force në ushtri Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka konfirmuar se në rend dite të takimit ndërministror do të jetë edhe shqyrtimi i marrëdhënieve ndërmjet […]. Ministrat e Ramës me borxhe dhe kredi, Majko dhe Balla ende detyrime të pashlyera. Ministrat dhe zv. Neni 99 [Procedurat] Mënyra e punës dhe procedurat e vendimmarrjes në Qeveri rregullohen me ligj dhe me rregullore. Bashkëpunimi intensiv dhe i planifikuar për aktivitete të përbashkëta mes KOK-ut-MPB-së dhe Policisë së Kosovës, siç janë Dita Olimpike, Festivali Sportiv për Parashkollorët, Dita Ndërkombëtare e Sportit dhe Ambientit, Dita Botërore e. Kreu i PDK-së, Kadri Veseli, pati premtuar se do ta shkarkonte secilin ministër të tij me aktakuzë, por një veprim të tillë nuk po e ndërmerr tash e sa ditë. NJOFTIM PËR ANULIMIN E THIRRJES PUBLIKE TË DATËS 16. Ish Ministrat; Reformat në administratën publike; Shërbimi Civil; Open Data - Hapja e të dhënave; Aplikimi online dhe shërbimet për OJQ-të; e-Qeverisja; Menaxhimi i ndërtesave; Zhvillimi i Kapaciteteve; Tweets by map_rks. Me 61 vota pro dhe një abstenim, dje Kuvendi i Kosovës zgjodhi qeverinë e re në krye me Ramush Haradinajn. Veprimet e disa ministrave KMDLNj i konsideron si të ngutshme, të pamenduara mirë dhe të dëmshme. Vizita e ministrit gjerman Spahn në Kosovë vjen pas takimit që ministri Ismaili kishte me të në Berlin vitin e kaluar. 10 komunat me shumicë serbe janë favorizuar nga kjo ministri me buxhetin e ndarë për investime kapitale. Ministrat e Listës Serbe që kanë marrë pjesë të hënën në mbledhjen ku është arrestuar zyrtari i Qeverisë së Serbisë, Marko Gjuriq kanë shfrytëzuar përparësitë që u takojnë derisa janë pjesë e Qeverisë së Kosovës. MINISTRAT E KOSOVES ARGAT - XENINI N'RROKUM TVRrokum. Mbledhja e Qeverisë së Kosovës e mbajtur të mërkurën ka qenë e fundit për 9 ministrat në detyrë të ekzekutivit aktual Kjo pasi ata janë zgjedhur edhe deputetë në zgjedhjet e 11 qershorit, nga të cilët kryeministri në detyrë Isa Mustafa ka kërkuar që të zgjedhin mes postit të deputetit dhe ministrit. "Ministri i MASHT -it, z. Behgjet Pacolli, kompania e të cilit e pati renovuar sallën para shumë vitesh, me gjasë nuk e kishte paramenduar se partia e tij, me pazarin e saj të madh. Ministria e Financave ka thënë se paga bruto e ministrit është 1 mijë e 270 euro e 50 centë. Nuk e kam me leje të veçantë, e kam si të gjithë qytetarët e tjerë të Republikës së Kosovës që kanë drejtë të pajisen me armë të vogla", thotë Demaliaj. Katër ministrat që hetohen për faljen e hidrocentraleve ende nuk janë ftuar për të dëshmuar në Prokurori 2019 02 09 no comment No tags Gati rreth tri vjet prej se Prokuroria e Shtetit deklarativisht ka thënë se ka nisur hetimin e faljes se hidrocentraleve deri tash janë ndërmarr pak veprime hetimore. E drejta e palës së interesuar të njihet me informacionin dhe dokumentet e administruara në dosjen e procedimit administrativ në të cilën është palë. Çështjet që ndërlidhen me dialogun Kosovë-Serbi janë ngritur në 34 prej këtyre mbledhjeve, ndërsa. Aktualisht, në Kosovë janë rreth 270 leje të lëshuara nga Ministria e Punëve të Brendshme për armëmbajtje nga personat fizikë. Edhe në LDK kanë thënë se po shkohet drejt. Aleanca për Kosovë të Re përshëndet veprimet e vendosura të qeverisë Thaçi për të vendosur sovranitetin e shtetit tonë në të gjithë territorin. Në ueb-faqet e ministrive të cilat ata i udhëheqin, javëve të fundit shihet se ministrat serb, kanë qenë aktiv nëpër aktivitete të ndryshme. Qeveria e mashtroi popullin me zotimet kundër monopoleve. POLICIA E KOSOVES Cka ben me Popull. Ky projektligj që është përcjellë edhe në komisionet e tjera të cilat e kanë trajtuar dhe i kanë përcjellë ndryshimet përkatëse e si duket nuk do ta miratojnë të njëjtin, pa ndryshime. -Konferenca e Donatorëve për Energji të Qëndrueshme në Kosovë-TC Kosova e Re-Burimet e Ripërtëritshme të Energjisë (BRE)-Efiçienca e Energjisë-One Stop Shop për Burimet e Ripërtërishme të Energjisë-Projekti i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë dhe Energji të Ripertritshme. Marrëveshjet e firmosura mes Shqipërisë dhe Kosovës-Memorandum e mirëkuptimit për bashkëpunim në fushën e politikës se jashtme. Axhenda e mbledhjes së ministrave të Jashtëm të BE-së është zbardhur nga Këshilli Europian, ku në krye është procesi i zgjerimit me dy vendet e Ballkanit, Shqipërinë dhe Maqedoninë. Franca dhe Holanda janë dy vendet skeptike, por deri në 18 Tetor asgjë nuk është mbyllur dhe shpresat janë reale për Shqipërinë. 02/2011 për fushat e përgjegjësisë administrative të Zyrës së Kryeministrit dhe ministrive, Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale ka këto kompetenca dhe përgjegjësi: Më shumë…. Loading Unsubscribe from TVRrokum? Cancel Unsubscribe. Qeveria e re në Kosovë, ja kush do të jenë ministrat e PDK-së November 26, 2014 14:59 Partia Demokratike e Kosovës i ka gati emrat për postet ministrore, me të cilat do të qeverisë në mandatin e ardhshëm. E ky Ligj […]. Serbia ka ndarë fonde të mëdha për lobim kundër Kosovës, në të gjitha fushat – prej politikës e deri te kultura e sporti. Thesari është themeluar me rregulloren e UNMIK-ut ne vitin 1999. Ministrat serb në Qeveritë e Kosovës që u shkarkuan për shkak të gjuhës fyese ndaj shqiptarëve 16:34 | 9 Prill 2019 Aleksandër Jabllanoviç, Vesna Mikiq e Ivan Teodosijeviq janë tre zyrtarë serb të cilit u shkarkuar nga Qeveritë e Kosovës, për shkak përdorimit të gjuhës së urrejtjes ndaj shqiptarëve. Pjesëmarrës, në një darkë joformale, ishin Presidenti, kryeparlamentari i vendit dhe kryeministri Haradinaj. Ekonomia e kosoves dhe be s kapitulli 2 Slideshare uses cookies to improve functionality and performance, and to provide you with relevant advertising. Në Qeverinë e Kosovës janë disa ministra me aktakuzë të konfirmuar nga Gjykata, ndonëse ata vazhdojnë punën pa kurrfarë pengese. Menjëherë pas formimit të Qeverisë së Kosovës, disa ministra u treguan shumë entuziastë duke vepruar edhe në kundërshtim me mandatin që e kanë dhe duke iu nënshtruar një oportuniteti politik ekskluzivisht në baza partiake e që nuk do të duhej të ndodhte pasi që Qeveria e Kosovës duhet të jetë në shërbim të qytetarëve që […]. Të dy ministrat u dakorduan për agjendë të përbashkët turistike në mes Kosovës dhe Shqipërisë. Prishtinë, 8 maj 2017 - Pas përfundimi të takimit me kryetarin e Kuvendit të Kosovës e të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadrin Veselin, ku ishte i pranishëm edhe ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Greg Delaëie, Kryeministri i Kosovës dhe kryetari LDK-së, Isa Mustafa, dhe ministrat e LDK-së, kanë shkuar në selinë e partisë. Heqja e tarifave të shërbimve roaming. 20 March, 2017. POLICIA E KOSOVES Cka ben me Popull. Ju lutemi te Shikoni Dhe te Shperndani ket Video. Zv/ ministrat e Drejtësisë. Mijëra euro po i kushtojnë buxhetit të Kosovës zëvendëskryeministri, ministrat dhe deputetët e Listës Serbe ani pse ata kanë bojkotuar institucionet e Kosovës që nga 26 marsi pasi ishte arrestuar shefi i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq. Aktualisht, në Kosovë janë rreth 270 leje të lëshuara nga Ministria e Punëve të Brendshme për armëmbajtje nga personat fizikë. Fushata lobuese, të cilën javëve të fundit e kanë ndërmarrë autoritetet e Kosovës për futjen e çështjes së liberalizimit të vizave në agjendën e Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian, si dhe arritjen e një vendim pozitiv për Kosovën, në dhjetor të këtij viti, është mjaft e vonuar, vlerësojnë njohësit e integrimeve evropiane. Julian Hodaj. Shpërndaje. NJOFTIM PËR ANULIMIN E THIRRJES PUBLIKE TË DATËS 16. Kreu i PDK-së Kadri Veseli, në partinë e të cilit janë ministri Besim Beqaj dhe deputeti Zenun Pajaziti, kishte deklaruar se nëse një ministër i tij do të kishte aktakuzë do ta shkarkonte, por edhe një javë pas vendimit të Gjykatës ministrat e Veselit vazhdojnë të jenë të paprekshëm, shkruan Gazeta "Zëri". E drejta e palës së interesuar të njihet me informacionin dhe dokumentet e administruara në dosjen e procedimit administrativ në të cilën është palë. Vendim i qeverie se kleptomanit per rritje pagash per haverit e vet nje jave pas zgjedhjeve eshte nje krim i kesaj bande kriminele ne momentin kur populi po vuan edhe per egzistence E hanë buxhetin Pak ditë para mbylljes së vitit fiskal, kryeministri Hashim Thaçi me një vendim të “çuditshëm” hedh poshtë vendimin e tij që e kishte marrë në fillim të vitit 2008 për kursimin e. Shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq po planifikon të hyjë sot në territorin e Kosovës, ani pse ai nuk ka lejë nga autoritetet kosovare. Komisionet parlamentare në ushtrimin e rolit mbikëqyrës ndaj ekzekutivit në raportime dhe dëgjime publike kanë ftuar Ministrat e Qeverisë në 180 mbledhje. Ministrat, zëvendësministrat, por edhe deputetët e Kuvendit të Kosovës do të përfitojnë më së shumti nga vendimi i Qeverisë për rritje të pagave prej 4 për qind nga një janari i vitit që vjen. Kryeministri Ramush Haradinaj është arsyetuar para mediave se ministrat nuk i cakton ai, por partitë me të cilat është në koalicion. Vlora Dumoshi Ministre e Kulturës, Rinisë dhe Sportit - Gusht 2017. Ministrat e Infrastrukturës të Kosovës dhe Shqipërisë premtojnë zgjerimin e pikës kufitare 13:32, 20 Maj 2019 Sot po mbahet takimi koordinues i qeverive Kosovë-Shqipëri në Tiranë ku po diskutohen temat e përbashkëta të dy vendeve. THIRRJE PËR APLIKIM - Për Pagesa Direkte për qumësht/litër sipas kategorive të cilësisë dhe therrjet e raportuara të gjedhit për gjashtëmujorin e parë 2019 THIRRJE PËR APLIKIM - Për Pagesa Direkte - Akuakulturë për gjashtëmujorin e parë 2019 Njoftim për fermerët dhe ekonomitë bujqësore THIRRJE PËR APLIKIM - Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural fton. 10 September, 2019. "Qeveria e Kosovës nuk e ka marrë një vendim të tillë", ka thënë shkurt ajo për lajmi. Ministria e Integrimit Europian te Kosoves, Ministry of Eurpopean Integration of Kosovo, Ministria e Integrimit Europian, Ministry of Eurpopean Integration, Ministarstvo za Evropske Integracije Kosovo, Ministarstvo za Evropske Integracije. Në ueb-faqet e ministrive të cilat ata i udhëheqin, javëve të fundit shihet se ministrat serb, kanë qenë aktiv nëpër aktivitete të ndryshme. Ministria e Punëve të Brendshme falënderon subjektet politike për zhvillimin e aktiviteteve elektorale në kuadër të rendit dhe ligjit. Veprimet e disa ministrave KMDLNj i konsideron si të ngutshme, të pamenduara mirë dhe të dëmshme. Ata, po ashtu, u pajtuan që veprimi i tyre i përbashkët të vazhdojë dhe të jetë përfshirës me marrëveshje reciproke edhe për palë të tjera, të interesuara, në rajon, thuhet. Shumica e anëtarëve të Qeverisë së Serbisë kanë lobuar vazhdimisht kundër Kosovës, mirëpo këtë tani do ta bëjnë të gjithë ministrat, pavarësisht resorëve që i mbajnë. Ministrat e BE-së diskutojnë për marrëdhëniet Kosovë-Serbi By albuklajme August 30, 2019 12 Në Helsinki të Finlandës të premten zhvillohet takimi i ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian dhe atyre të Ballkanit Perëndimor. On the market of information technological innovation, a human brain dump generally refers to the review material that may be to be commited to memory or you can point out captured in electronic format through the way of any power device similar to a mobile phone, PERSONAL DIGITAL ASSISTANT, etc. Serbia ka ndarë fonde të mëdha për lobim kundër Kosovës, në të gjitha fushat – prej politikës e deri te kultura e sporti. Shkup, 29 qershor - Edhe pse se zgjedhja e kuadrove të BDI-së për postet e ministrave, varen vetëm nga zgjidhja e liderit Ali Ahmeti, megjithatë portali "Zhurnali", jo zyrtarisht mëson emrat final të njerëzve të parë që do ulen në kolltukët e eshalonit të parë, në katër vitet vijuese. Magbule Shkodra dhe z. Mijëra euro po i kushtojnë buxhetit të Kosovës zëvendëskryeministri, ministrat dhe deputetët e Listës Serbe ani pse ata kanë bojkotuar institucionet e Kosovës që nga 26 marsi pasi ishte arrestuar shefi i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq. Vizita shkollave shqipe atje, takime me qytetarë dhe një varg arsyesh tjera do të figurojnë në kërkesat që ministrat kosovarë do të shkruajnë në kërkesat që do. Ai duke folur për zgjidhjen e kontestit ndërmjet Kosovës e Serbisë ka thënë se e vetmja zgjidhje është autonomia në kuadër të Serbisë ose lufta “Ushtria e Serbisë për dy ditë do t’i shkelte shqiptarët e Kosovës”, ka thënë ai. Tayna ka qenë e pranishme në lojën e mbrëmshme që Kosova fitoi kundër Malit të Zi. Përveçse si përzgjedhje kinse patriotike e Kryeministrit, zotit Rama, në sinkron me mbledhjet e përbashkëta të paradokohshme të dy qeverive në Prizren, tashmë të harruara, vendimet e të cilave u “shkruan në akull”. Të enjten më 8 mars 2018, sipas njoftimit të përbashkët të Ambasadës së Republikës së Shqipërisë dhe asaj të Republikës se Kosovës në Kanada, zhvillojnë një vizitë në Toronto dy Ministrat e Diasporës të Shqipërisë dhe Kosovës, përkatesisht Pandeli Majko dhe Dardan Gashi. tv asht pjese e kompanise java multimedia production (jmp) dhe operon mbrenda televizionit rrokum dhe pergjegjesise editoriale te televizionit. Hoxha i cili ka reaguar përmes rrjetit social Facebook, ka ironzuar me kryeministrin, ministrat dhe deputetët e Kosovës duke thënë se nuk e ka pagën e madhe sa ata, dhe ka bërë të ditur se pagën që e merr ai e ka nga një donator të cilit nuk ja ka përmendur emrin. Vendim i qeverie se kleptomanit per rritje pagash per haverit e vet nje jave pas zgjedhjeve eshte nje krim i kesaj bande kriminele ne momentin kur populi po vuan edhe per egzistence E hanë buxhetin Pak ditë para mbylljes së vitit fiskal, kryeministri Hashim Thaçi me një vendim të “çuditshëm” hedh poshtë vendimin e tij që e kishte marrë në fillim të vitit 2008 për kursimin e. Ministria e Drejtësisë, Ministry of Justice, Ministarstvo Pravde. Qeveria merr vendime në pajtim me këtë Kushtetutë dhe me ligje, propozon projektligje dhe amendamentimin e ligjeve ekzistuese e akteve të tjera, si dhe mund të japë mendimin rreth projektligjeve të cilat nuk janë të propozuara nga ajo. Ndonëse edhe nga partia e tij, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, njëri nga ministrat ka aktakuzë të ngritur. Nëse dalin të vërteta deklarimet e udhëheqësve të PDK'së e LDK'së, disa Ministra aktual pas ditës së hënë do të mbeten pa pozita qeveritare. Diplomacia serbe, korrupsion dhe mashtrim për mosnjohjen e Kosovës Historia që fshihet pas fushatës së qeverisë së Serbisë për të delegjitimuar Kosovën ndërkombëtarisht, duke përdorur "ndërmjetësin" Vladimir Cizelj, një individ i njohur për skandalet korruptive shumëmilionëshe, që nga Beogradi e deri në Botsvana. Ai duke folur për zgjidhjen e kontestit ndërmjet Kosovës e Serbisë ka thënë se e vetmja zgjidhje është autonomia në kuadër të Serbisë ose lufta “Ushtria e Serbisë për dy ditë do t’i shkelte shqiptarët e Kosovës”, ka thënë ai. 2018 PËR MBËSHTETJE FINANCIARE PËR NDËRMARRJET E VOGLA DHE TË MESME NË FUSHËN E INOVACIONIT DHE NDËRMARRËSISË NJOFTIM PËR KANDIDATIN E SUKSESSHËM- Drejtor i Departamentit të Ndërmarrësisë SHPALLJE E BRENDSHME E KONKURSIT - Drejtor i Departamentit të Ndërmarrësisë IN. Planifikimet e Prokurimit Prej datës 01. Ky është viti i pestë që të dyja delegacionet mblidhen, ndërsa kësaj radhe kjo mbledhje u cilësua si më produktivja, ku u nënshkruan nëntë marrëveshje të rëndësishme. 15/2015 për Organizimin e Brendshëm dhe Sistematizimin e Vendeve të Punës në IP. Pasojat ekonomike të qeverisjes së keqe. Ministrat e Qeverisë së Kosovës që nuk kërkohen nga autoritetet e Serbisë do të nisin nga e marta kërkesa për vizita të njëpasnjëshme në Luginën e Preshevës. Dy ministrat e Kulturës nga Kosova e Shqipëria, me projekt për ngritjen e një fondi të përbashkët në ndihmë të skenës artistike të pavarur. Originally pub. Ministria e Drejtësisë, Ministry of Justice, Ministarstvo Pravde. Në të njëjtën kohë, kjo vizitë nis edhe formalisht bashkëpunimin në mes të dy vendeve në fushën e shëndetësisë. Jakup Krasniqi, kryetar i Kuvendit, ka miratuar në parim Projektligjin për borxhet publike dhe atë për Hetim parlamentar, kurse e ka miratuar përfundimisht (me e gjithë amendamente) Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit (nr. Qeveria, për punën e vet, i përgjigjet Kuvendit të Kosovës. -Konferenca e Donatorëve për Energji të Qëndrueshme në Kosovë-TC Kosova e Re-Burimet e Ripërtëritshme të Energjisë (BRE)-Efiçienca e Energjisë-One Stop Shop për Burimet e Ripërtërishme të Energjisë-Projekti i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë dhe Energji të Ripertritshme. Watch Ministrat e Kultures te Shqiperise dhe Kosoves marreveshje - video dailymotion - Ora News Lajme on dailymotion. Siç shkruan gazeta beogradase "Vecernje Novosti", kjo veçanërisht ka të bëjë në takimet me zyrtarët e atyre vendeve që supozohet se janë në gjendje të tërheqin njohjen e. Heqja e tarifave të shërbimve roaming. Për të nënshkruar me. Loading Unsubscribe from TVRrokum? Cancel Unsubscribe. Ministrja e Arsimit , Lindita Nikolla në një takim me homologun e saj nga Kosova ka sqaruar se raporti përfundimtar që përcakton nëse institucionet e arsimit të lartë janë akredituar apo jo do të publikohet se shpejti. Këto përgjigje të Petrich vijnë pas deklarimeve të kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, që nuk do ta përfshijë në qeveri. Ëndrra për “Euro 2020” vazhdon. 10 komunat me shumicë serbe janë favorizuar nga kjo ministri me buxhetin e ndarë për investime kapitale. Bytyqi , ende pa e nxerë mirë karriken, e shkarkoi Komisionin Kombëtar për Cilësi dhe Akreditim me një arsyetim të përgjithësuar dhe aspak bindës e që pastaj emëroi një komision tjetër i cili ende nuk ka dëshmuar se është më cilësorë se ai. Aktualisht, në Kosovë janë rreth 270 leje të lëshuara nga Ministria e Punëve të Brendshme për armëmbajtje nga personat fizikë. Ministri i Jashtëm në detyrë i Republikës së Kosovës, Behgjet Apcolli, dhe homolgu i tij nga Republika e Shqipërisë, Gent Cakaj, janë pritur në mënyrë madhështore nga mërgata shqiptare që ndodhet në SHBA. Ndonëse edhe nga partia e tij, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, njëri nga ministrat ka aktakuzë të ngritur. Konfirmimi u bë nga MPJ greke pak minuta para takimit. Pasojat ekonomike të qeverisjes së keqe. kryeministër dhe ministra në Qeverinë Haradinaj. "Kur vihen në diskutim kufijtë, hapet kutia e Pandorës". Banorët e ‘’Unazës së Re’’ do të vazhdojnë me protestën kundër prishjes së banesave të tyre për të z. FORMULAR APLIKIMI PËR KONKURSIN E NDARJES SË BURSAVE PËR NXËNËSIT E KOMUNITETIT ROM, ASHKALI DHE EGJIPTIAN 2019/2020; KONKURS- Për ndarjen e bursave për nxënësit e shkollave të mesme të larta për komunitetet rom, ashkali dhe egjiptian për vitin shkollor 2019/2020 > Të gjitha Publikimet. Por, ka edhe persona që armëmbajtjen e kanë legalizuar për arsye nga më të ndryshmet. Në kuadër të nxjerrjes së akteve nënligjore të Ligjit për Zyrtarët Publikë, si pjesë e Pakos Ligjore, nën organizimin e Asociacionit të Komunave të Kosovës, u organizua një debat publik për Projekrregulloren për Deklarimin e Statusit të Zyrtarëve Publik, Projekrregullorën për Pezullimin , Lirimin nga Shërbimi Civil dhe për. Kujtim Shala Emërohen anëtarët e Task Forcës për luftimin e. Ministri Todosijeviq dhe dy ministrat e tjerë të Listës Serbe janë në dorëheqje që nga fundi i marsit kur autoritetet kosovare e arrestuan drejtorin e Zyrës për Kosovën, Marko Gjuriq, megjithatë, kanë vazhduar t’i shfrytëzojnë resurset e shtetit të Kosovës. Angazhimi i Serbisë kundër pranimit të Kosovës në Organizata Ndërkombëtare e pati shtyrë qeverinë e Kosovës, që në nëntor të vitit 2018, të vendosë tarifa ndaj mallrave serbe. Ministrat e Listës Serbe në kuadër të Qeverisë së Kosovës janë duke vazhduar aktivitetin e tyre si ministra në dorëheqje. Siç shkruan gazeta beogradase “Vecernje Novosti”, kjo veçanërisht ka të bëjë në takimet me zyrtarët e atyre vendeve që supozohet se janë në gjendje të tërheqin njohjen e pavarësisë së Kosovës. Ky Ligj ishte temë debatesh të nxehta dhe grevash të shumta. Ky ishte mesazhi që dhanë dje ministrat e jashtëm të BE-së lidhur me propozimin për shkëmbim territoresh mes Serbisë e Kosovës si zgjidhje për konfliktin mes tyre, specifikisht kalimin e Mitrovicës së Veriut Serbisë dhe të Luginës së Presheves Kosovës. Ky takim është thirrur nga zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, në cilësinë e koordinatorit kombëtar të dy Qeverive. Sekretari i Përgjithshëm, z. Njihuni ministrat e Nismës për Kosovën. Gjashtë nga 22 ministrat e Qeverisë së Kosovës janë me aktakuza nga organet e drejtësisë, nën dyshime të ndryshme si, keqpërdorim i detyrës, posedim i armëve dhe punësime të paligjshme. Jakup Krasniqi, kryetar i Kuvendit, ka miratuar në parim Projektligjin për borxhet publike dhe atë për Hetim parlamentar, kurse e ka miratuar përfundimisht (me e gjithë amendamente) Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit (nr. “Dardanët” kanë dhuruar spektakël në stadiumin “Fadil Vokrri”, duke e mposhtur 2-0 Malin e Zi. Ndonëse edhe nga partia e tij, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, njëri nga ministrat ka aktakuzë të ngritur. Nëse jo për punën në qeveri, disa ministra të kabinetit Mustafa meritojnë të lavdërohen për diçka tjetër. Të tre ministrat e pranishëm, u zotuan se përveç se do ta përkrahin këtë nismë, ata edhe do të punojnë që procedurat e zbatimit. Bashkëpunimi në fushën e borxhit publik. "E dua armën, e kam dashur edhe kur ka qenë lufta dhe e mbaj me krenari. "Unë mendoj se zgjidhja është që ministrat nga komuniteti serb të jenë ata që kanë marrë vullnetin e shprehur të pakicës serbe gjatë zgjedhjeve të fundit", ka shtuar tutje Petrich.